PL EN DE CZ

Turniej Piłki Nożnej i Zawody Strażackie

,,Sportowy weekend – aktywnie, rodzinnie, z tradycjami”

 

            W dniach 29 i 30 czerwca br. w naszej Gminie na Stadionie Miejskim w Baborowie odbyły się dwie imprezy sportowo – kulturalne, realizowane w ramach projektu ,,Sportowy weekend – aktywnie, rodzinnie, z tradycjami”. Działania  realizowane były w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 – 2013 ze środków Europejskiego Funduszu Rolnego.

Podczas uroczystego otwarcia imprezy sportowej zostały złożone podziękowania na ręce Pani Burmistrz Elżbiety Kielskiej oraz Pani Urszuli Tokarz – żony po zmarłym Stanisławie Tokarz, za promocję sportu i kultury fizycznej wśród dzieci, młodzieży i dorosłych.

            W pierwszym dniu projektu odbyły się Turnieje Piłki Nożnej:  na dużym boisku Turniej Seniorów o Puchar Burmistrza Gminy Baborów, na boisku bocznym Turniej Młodzików im. Stanisława Tokarza.  W Turnieju Seniorów zmagały się  4 Ludowe Kluby Sportowe z: Baborowa, Babic, Boguchwałowa i Rakowa. Sędziowali: Pan Henryk Wilczek oraz Pan Tomasz Andrzejak – serdecznie im za to dziękujemy. Drużyny rywalizowały zawzięcie i po ciężkich zmaganiach wyłonili się zwycięzcy:

Klasyfikacja końcowa Seniorów:

1 miejsce – LZS Sokół Boguchwałów

2 miejsce – LKS Górnik Babice

3 miejsce – Cukrownik Baborów

4 miejsce – LZS Piast Raków.

Królem strzelców został Marcin Gnot, a najlepszym bramkarzem Tomek Rybarski – obaj zawodnicy zostali odznaczeni.

Na bocznym boisku było kolorowo i gwarno, dzieci i ich rodzice wykazali ogromne zainteresowanie zawodami piłkarskimi; nawet przedszkolaki brały udział w turnieju. Dla wielu z nich ogromnym przeżyciem były pierwsze sportowe badanie lekarskie przeprowadzone przez Pana dr Zdzisława Siemianowskiego i przyznanie Karty Zawodnika Turnieju . Za swoje poświęcenie podczas wspaniałego meczu otrzymali słodycze i drobne upominki. Prawie każde sołectwo z naszej Gminy wyłoniło swoich reprezentantów, którymi byli zawodnicy przygotowywani przez Pana Bronisława Kanasa.

Klasyfikacja końcowa wśród Młodzików przedstawia się następująco:

1 miejsce – Baborów Ministranci

2 miejsce – Boguchwałów  

3 miejsce – Raków  

4 miejsce – Czerwonków  

5 miejsce – Dzielów

6 miejsce – Sułków  

7 miejsce – Baborów Debiutanci.

Królem strzelców został Kacper Kazimierczak, a najlepszym bramkarzem Piotr Osadnik – obaj zawodnicy zostali odznaczeni.

Wszystkie drużyny sportowe, biorące udział w turnieju otrzymały atrakcyjne nagrody: seniorzy komplet piłek meczowych, młodzi zawodnicy sportowe getry. Zwycięzcy zostali nagrodzeni  pucharami, medalami i dyplomami. Mecze przebiegły zgodnie z zasadami fair play; strudzeni zawodnicy bardzo chętnie skorzystali z pakietu regeneracyjnego i mogli posilić się gorącym bigosem, kiełbaską z grilla, pieczywem oraz napojami chłodzącymi. Uczestnicy projektu mogli zapoznać się z historią i  tradycjami piłki nożnej w Gminie Baborów podczas oglądania wystawy zdjęć z wielu turniejów piłkarskich z lat 2006-2010.

            W drugim dniu projektu w  niedzielę 30 czerwca odbyły się zawody sportowo -  pożarnicze, w których brało udział 18 sekcji Ochotniczych Straży Pożarnych z naszej gminy.

Po powitaniu zebranych na stadionie widzów oraz zaproszonych gości: Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. Wiesława Kopeckiego, sędziego głównego zawodów kpt. Waldemara Hołownia i przewodniczącego Rady Miejskiej  w Baborowie Pana Krystiana Dolipskiego, Pani Burmistrz dokonała otwarcia 24-tych już zawodów sportowo – pożarniczych o puchar Burmistrza Gminy Baborów. W zawodach uczestniczyły sekcje młodzieżowe żeńskie i męskie w wieku 12 – 16 lat oraz seniorki  i seniorzy OSP; żadnej sekcji do zawodów nie wystawiła jedynie OSP z Boguchwałowa. Gorący doping na trybunach stadionu mobilizował zawodników do zaciętej rywalizacji, a ukoronowaniem zawodów było wręczenie zwycięzcom pucharów, dyplomów i medali.

Obyczaje i tradycje związane z zawodami strażackimi przedstawili oldboye z Rakowa, którzy spektakularnie wjechali na stadion wynajętą z Krowiarek bryczką zaprzężoną w dwa konie, wywołując wielką euforię na trybunach; ich pokaz rozpoczęcia zawodów i walki                   o zwycięstwo wprowadził widzów w odległe czasy.

Na bocznym boisku można było podziwiać okazałe eksponaty wystawy sprzętu pożarniczego z dawnych lat przygotowane przez prezesa Zarządu OSP w Baborowie Pana Mariusza Jankowskiego.

Po ciężkich zmaganiach fizycznych podczas zawodów wszyscy uczestnicy udali się do swoich jednostek na gorący posiłek, którym była tradycyjna strażacka grochówka, pieczywo    i napoje chłodzące.

Wyniki osiągnięte przez poszczególne sekcje OSP:

 1. Młodzieżowe Drużyny Pożarnicze żeńskie (ćwiczenia bojowe):
 1. Dziećmarów                      - 39,25 sek.
 2. Raków                              - 47,40 sek.
 1. Młodzieżowe Drużyny Pożarnicze męskie (ćwiczenia bojowe):
 1. Księże Pole                       - 35,30 sek.
 2. Raków                              - 41,90 sek.
 3. Baborów                           - 42,00 sek.
 4. Dziećmarów                      - 43,50 sek.
 1. Seniorki: (sztafeta pożarnicza i ćwiczenia bojowe):
 1. Raków                              - 107,29 sek.
 2. Baborów                           - 107,80 sek.
 1. Seniorzy (sztafeta pożarnicza i ćwiczenia bojowe):
 1. Baborów                           - 96,54 sek.
 2. Raków                              - 97,48 sek.
 3. Babice                              - 98,87 sek.
 4. Księże Pole                       - 103,41 sek.
 5. Dziećmarów                      - 103,97 sek.
 6. Tłustomosty                       - 112,00 sek.
 7. Dzielów                             - 112,70 sek.
 8. Sucha Psina I                    - 113,96 sek.
 9. Sucha Psina II                   - 118,94 sek.

Na uwagę zasługuje fakt, że MDP z Księżego Pola wygrała zawody w swojej kategorii w czasie trzech kolejnych lat!!! Brawo chłopcy, brawo Mateusz Gnot – opiekun i trener sekcji.

Zakończeniem projektu  był występ zespołu artystycznego SECRET z Estrady Beskidzkiej, który zaprezentował piosenki polskie i włoskie z dawnych lat.

W ramach  projektu ,, Sportowy weekend -  aktywnie, rodzinnie, z tradycjami”  realizowanego z  Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 – 2013 ze środków Europejskiego Funduszu Rolnego został zakupiony sprzęt nagłaśniający, namiot oraz komplety ławostołów,  które służyły uczestnikom, zawodnikom oraz zaproszonym gościom podczas poszczególnych elementów imprezy. W dwudniowych zmaganiach sportowych brało udział ponad 350 zawodników wspieranych przez opiekunów, trenerów i  ich rodziny, co znakomicie wkomponowało się  w hasło projektu ,,Sportowy weekend -  aktywnie, rodzinnie, z tradycjami”. Całość przebiegła w miłej, przyjaznej i ciepłej atmosferze.

            Serdeczne podziękowania kieruję do Burmistrza Gminy Baborów Pani Elżbiety Kielskiej, pracowników  Gminnego Ośrodka  Kultury, Gminnej Biblioteki Publicznej, Urzędu Miejskiego w Baborowie oraz do Zarządu OSP w Baborowie i Gminnych Stowarzyszeń Sportowych. Wyrazy wdzięczności składam Panu Bronisławowi Kanasowi, Panu Władysławowi Janowiczowi i Panu Zbigniewowi Muda oraz wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji imprezy.   

 

 

   

 

 

 

 

                                                                                                                    Lidia Piecha

Szukaj na stronie
Tagi wyszukiwania:
ok  str  f  a  firm  chroniona  s  katalog  bip  test
1.jpeg 10.png 11.png 12.png 13.png 14.png 15.png 16.png 17.png 18.png 19.png 2.png 20.png 3.png 4.png 5.png 6.png 7.png 8.png 9.png
Kalendarz wydarzeń
30
listopada
środa
Kliknij na wybraną datę