PL EN DE CZ

Dożynki Gminne w Dziećmarowie

                             Obchody Dożynek w Dziećmarowie

        Dnia 6 września 2014 roku odbyły się Gminne Dożynki w Dziećmarowie realizowane z Projektu Gminy Baborów współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rolnego w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.

Uroczystość rozpoczęła się zgodnie z tradycją kultywowaną w sołectwie, poświęceniem przez Proboszcza Dziećmarowa posesji Starościny Dożynek Pani Urszuli Ciecior, a następnie wszyscy uczestnicy święta plonów i zaproszeni goście przeszli barwnym korowodem do Kościoła Parafialnego p. w. św. Michała Archanioła gdzie odbyła się Msza Święta, której przewodniczył ksiądz Rafał Bałamucki oraz księża: Ks. Dziekan Herman Mandok, Ks. Krzysztof Maciejak, Ks. Mariusz Kleman. Po Mszy Św., księża poświęcili zebrane na placu kościelnym korony dożynkowe z Gminy Baborów, w tym roku zaprezentowało się dziesięć koron z Sołectw: Babice, Boguchwałów, Czerwonków, Dziećmarów, Dzielów, Księże Pole, Raków, Sucha Psina, Sułków oraz korona od przedszkolaków z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego.

Wszyscy świętujący dożynki przemaszerowali barwnym korowodem przez cała wioskę na miejsce uroczystości. Święto Plonów uczczono przekazaniem poświęconego chleba przez Starostów: Panią Urszulę Ciecior oraz Pana Rajmunda Kubanek na ręce gospodarzy święta Burmistrza Baborowa Elżbiety Kielskiej oraz Sołtysa Dziećmarowa Józefa Śrutwy. Wręczono również honorowe odznaki „Zasłużony dla rolnictwa”, dla rolników z Gminy. Odznaki przekazano dla Panów: Mieczysława Śrutwa z Dziećmarowa, Romana Larysz z Dziećmarowa, Damiana Himml z Rakowa, Aleksandera Liszka z Dziećmarowa. Gospodarze podziękowali wszystkim sponsorom wspierającym tegoroczne dożynki: Kombinat Rolny Kietrz, Bank Spółdzielczy Baborów, Agropol Baborów, Top Farms Głubczyce, Bielmar filia w Baborowie, Mleczarnia TUREK z Głubczyce, Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska z Głubczyce, Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych Opole, MAKRO rodzina Górscy z Baborowa, Apteka Mandragora z Baborowa, SMAKOSZ z Baborowa, ELEKTROMET z Gołuszowic, Stajlnet Solutions z Rybnika.

Gminne Obchody Dożynek w Dziećmarowie zostały uświetnione dwoma blokami artystycznymi.

W pierwszym z nich - „Z folklorem przez Gminę Baborów “ obok Zespołu Pieśni i Tańca KOMORNO, który pokazał się z przepięknym występem tańcy i pieśni śląskich, zaprezentowały się dzieci i młodzież szkolna z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Baborowie, a także Chór „Margaretki” działający przy Kole Emerytów w Baborowie. Mogliśmy również zobaczyć występ Teatru Tradycja z ZSM w Głubczycach.

W godzinach popołudniowych rozstrzygnięto konkurs posesji dożynkowych. Wszystkie posesje dożynkowe oraz korony biorące udział w pokazie zostały nagrodzone sprzętem AGD dzięki hojności i wsparciu wyżej wymienionych sponsorów.

W konkursie posesji dożynkowych wzięło udział dziesięć gospodarstw:

I miejsce Adam Śrutwa nr. posesji 129, II miejsce Barbara Enden nr. posesji 86, III miejsce Teresa Stańczyk nr. posesji 83, wyróżnienie dla Pani Ewy Pietrucha nr. Posesji 94 oraz Pani Urszuli Ciecior, nagrody za udział otrzymały również Panie: Brygida Szerner, Eryka Kubanek, Marzena Garda, Brygida Śrutwa, Marzena Pierzycka.

Na brak nudy nie mogły narzekać dzieci, dla których przygotowano szereg atrakcji: dmuchańce, trampoliny, kule, balony, zabawki, malowanie buziek, balonowe zoo, pamiątkowe zdjęcia były tłumnie odwiedzane przez dzieci i ich rodziców. Innowacją tych Dożynek były warsztaty wyplatania wianków dożynkowych, gdzie chętni z pomocą instruktorów z GOK-u mogli się zapoznać z techniką splatania słomy kwiatów i wielu innych elementów dekoracji.

W II części bloku artystycznego „ Dożynkowo i po śląsku” mieliśmy możliwość zobaczyć program kabaretowo-biesiadny przesympatycznej Joanny Bartel, która rozbawiła całą publiczność do łez. O godzinie 19.00 bawiliśmy się przy koncercie śląskiego zespołu Leszek Filec.

Ostatnie chwile umiliła nam zabawa taneczna z zespołem IN SPE z K-Koźla.

Za wspaniałą zabawę, liczne przybycie i umiejętność kultywowania tradycji i obyczajów dożynkowych dziękujemy wszystkim uczestniczącym w tegorocznych obchodach święta plonów.

Serdeczne podziękowania kierujemy do:

Pracowników Urzędu Miejskiego w Baborowie, Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Baborowie, Gminnej Biblioteki Publicznej, Gminnego Ośrodka Kultury, Zakładu Usług Komunalnych, Ochotniczej Straży Pożarnej w Baborowie i Dziećmarowie, mieszkańców Sołectwa Dziećmarów oraz do Policjantów strzegących porządku podczas tegorocznego Święta Plonów.

Zapraszamy na kolejne Dożynki za rok.

Organizatorzy

 

 

Szukaj na stronie
Tagi wyszukiwania:
s  a  bip  f  str  chroniona  ok  firm  test  katalog
1.jpeg10.jpeg11.jpeg12.jpeg13.jpeg14.jpeg2.jpeg3.jpeg4.jpeg5.jpeg6.jpeg7.jpeg8.jpeg9.jpeg
Kalendarz wydarzeń
18
czerwca
wtorek
Kliknij na wybraną datę