PL EN DE CZ

Projekcja filmu "Podwójne korzenie" 30.11.2017

Zmodernizowana sala widowiskowa w Baborowie działa intensywnie.

 

            Listopad był miesiącem ważnych wydarzeń kulturalnych, które odbywały się na zmodernizowanej Sali widowiskowej w Baborowie. 9 listopada o godz. 17 mogliśmy wysłuchać prelekcji z pokazem multimedialnym na temat Baborowa jako miasta wielokulturowego i jego okolic. Omówiona została historia, zabytki, postacie i ciekawostki związane z Gminą Baborów. Wykład z prezentacją multimedialną przeprowadziła Pani dr Katarzyna Maler, głubczycka historyk, autorka wielu książek, m.in. wydanej ostatnio dwutomowej publikacji Pt. „Kościół katolicki na ziemi głubczyckiej w latach 1742 – 1945” jak również kilku części „Głubczyckich Kresowian”. Pogadankę poprzedziło przedstawienie uczniów z ZSP w Baborowie, wykonano scenkę i piosenki w dialekcie Sułkowskim pod bacznym okiem nauczycielek:  Barbary Piotrowskiej i Bożeny Bensz. 30 listopada o godz. 17 mieliśmy możliwość obejrzenia filmu „Podwójne korzenie” w reżyserii Mariusza Jankowskiego. Film był nagradzany na XII Festiwalu Polonijnym w Warszawie, zajął III miejsce jako historyczny film dokumentalny oraz II miejsce jako film studencki na festiwalu „Publicystyka 2017” w Kędzierzynie –Koźlu. Dokument opowiada o powrocie świadka wydarzeń do miejscowości z dzieciństwa - Huty Pieniackiej, polskiej Wsi na terenach   II Rzeczypospolitej, która w 1944 roku została zaatakowana przez bojówkę UPA, oraz oddział SS Galizien. Główni bohaterowie to mieszkańcy Baborowa Pan Józef Kobylański – świadek wydarzeń oraz Mikołaj i Igor Pawelcowie, którzy dzielili się swoimi spostrzeżeniami po projekcji.  W klimat wydarzeń wprowadzili oglądających uczniowie z ZSP w Baborowie wierszem i pieśnią wołyńską. W międzyczasie sala gościła zawodników Turnieju Szachowego im. A. Rippy i gości uczestniczących w Jubileuszu 70-lecia Biblioteki.

Przed nami wiele  wyzwań i wydarzeń kulturalnych na naszej baborowskiej Sali widowiskowej teraz już w komfortowych warunkach.                                                                                                     

Remont i modernizacja Sali widowiskowej.

 

            „Sala widowiskowa w Baborowie  jako miejsce intensywnie prowadzonych działań artystycznych, kulturalnych i integracyjnych” doskonale wpisuje się w cele projektu podziałania 19.2. „Wsparcie na wdrażanie operacji  w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność”  objętego PROW na lata 2014 -2020. Z wniosku na łączną kwotę 79 570, zł  przysługuje nam pomoc w wysokości 41 162,00 zł.  W ramach powyższego projektu na Sali zamontowano: nowe okotarowanie sceny z napędem  elektronicznym, wysokiej klasy ekran projekcyjny, projektor multimedialny z bezprzewodowym systemem transmisji obrazu jak również profesjonalne oświetlenie  i nagłośnienie sceniczne. Wcześniej sala została wyremontowana: wyrównano niedoskonałości ścian i sufitu, pomalowano, zamontowano reflektory tylnej ściany gdzie zainstalowano tablicę na ekspozycje prac artystycznych, wymieniono listwy przypodłogowe i obudowę grzejnika. Najważniejsza kwestią był remont sceny. Deski sceniczne, które okazały się być w doskonałej kondycji po wykonanej ekspertyzie zostały wycyklinowane i zaolejowane, wymieniony został  przód sceny i luksfery. Wydaliśmy na prace remontowe  z  ekspertyzą stropów pomieszczeń GOK   57 400,00 zł. Całości dopełnił zakup solidnych i wygodnych 120 sztuk krzeseł z tapicerką odpowiadającą wnętrzu Sali. Teraz korzystanie z Sali widowiskowej w Baborowie i uczestniczenie w wydarzeniach kulturalnych  jest prawdziwą przyjemnością.                                                      

                                                                                                                             Lidia Piecha           

 

 

Szukaj na stronie
Tagi wyszukiwania:
str  a  katalog  chroniona  bip  test  ok  s  f  firm
1.jpeg10.jpeg11.jpeg12.jpeg13.jpeg14.jpeg2.jpeg3.jpeg4.jpeg5.jpeg6.jpeg7.jpeg8.jpeg9.jpeg
Kalendarz wydarzeń
18
czerwca
wtorek
Kliknij na wybraną datę