PL EN DE CZ

Projekcja filmu "Podwójne korzenie" 30.11.2017

Zmodernizowana sala widowiskowa w Baborowie działa intensywnie.

 

            Listopad był miesiącem ważnych wydarzeń kulturalnych, które odbywały się na zmodernizowanej Sali widowiskowej w Baborowie. 9 listopada o godz. 17 mogliśmy wysłuchać prelekcji z pokazem multimedialnym na temat Baborowa jako miasta wielokulturowego i jego okolic. Omówiona została historia, zabytki, postacie i ciekawostki związane z Gminą Baborów. Wykład z prezentacją multimedialną przeprowadziła Pani dr Katarzyna Maler, głubczycka historyk, autorka wielu książek, m.in. wydanej ostatnio dwutomowej publikacji Pt. „Kościół katolicki na ziemi głubczyckiej w latach 1742 – 1945” jak również kilku części „Głubczyckich Kresowian”. Pogadankę poprzedziło przedstawienie uczniów z ZSP w Baborowie, wykonano scenkę i piosenki w dialekcie Sułkowskim pod bacznym okiem nauczycielek:  Barbary Piotrowskiej i Bożeny Bensz. 30 listopada o godz. 17 mieliśmy możliwość obejrzenia filmu „Podwójne korzenie” w reżyserii Mariusza Jankowskiego. Film był nagradzany na XII Festiwalu Polonijnym w Warszawie, zajął III miejsce jako historyczny film dokumentalny oraz II miejsce jako film studencki na festiwalu „Publicystyka 2017” w Kędzierzynie –Koźlu. Dokument opowiada o powrocie świadka wydarzeń do miejscowości z dzieciństwa - Huty Pieniackiej, polskiej Wsi na terenach   II Rzeczypospolitej, która w 1944 roku została zaatakowana przez bojówkę UPA, oraz oddział SS Galizien. Główni bohaterowie to mieszkańcy Baborowa Pan Józef Kobylański – świadek wydarzeń oraz Mikołaj i Igor Pawelcowie, którzy dzielili się swoimi spostrzeżeniami po projekcji.  W klimat wydarzeń wprowadzili oglądających uczniowie z ZSP w Baborowie wierszem i pieśnią wołyńską. W międzyczasie sala gościła zawodników Turnieju Szachowego im. A. Rippy i gości uczestniczących w Jubileuszu 70-lecia Biblioteki.

Przed nami wiele  wyzwań i wydarzeń kulturalnych na naszej baborowskiej Sali widowiskowej teraz już w komfortowych warunkach.                                                                                                     

Remont i modernizacja Sali widowiskowej.

 

            „Sala widowiskowa w Baborowie  jako miejsce intensywnie prowadzonych działań artystycznych, kulturalnych i integracyjnych” doskonale wpisuje się w cele projektu podziałania 19.2. „Wsparcie na wdrażanie operacji  w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność”  objętego PROW na lata 2014 -2020. Z wniosku na łączną kwotę 79 570, zł  przysługuje nam pomoc w wysokości 41 162,00 zł.  W ramach powyższego projektu na Sali zamontowano: nowe okotarowanie sceny z napędem  elektronicznym, wysokiej klasy ekran projekcyjny, projektor multimedialny z bezprzewodowym systemem transmisji obrazu jak również profesjonalne oświetlenie  i nagłośnienie sceniczne. Wcześniej sala została wyremontowana: wyrównano niedoskonałości ścian i sufitu, pomalowano, zamontowano reflektory tylnej ściany gdzie zainstalowano tablicę na ekspozycje prac artystycznych, wymieniono listwy przypodłogowe i obudowę grzejnika. Najważniejsza kwestią był remont sceny. Deski sceniczne, które okazały się być w doskonałej kondycji po wykonanej ekspertyzie zostały wycyklinowane i zaolejowane, wymieniony został  przód sceny i luksfery. Wydaliśmy na prace remontowe  z  ekspertyzą stropów pomieszczeń GOK   57 400,00 zł. Całości dopełnił zakup solidnych i wygodnych 120 sztuk krzeseł z tapicerką odpowiadającą wnętrzu Sali. Teraz korzystanie z Sali widowiskowej w Baborowie i uczestniczenie w wydarzeniach kulturalnych  jest prawdziwą przyjemnością.                                                      

                                                                                                                             Lidia Piecha           

 

 

 

Szukaj na stronie
Tagi wyszukiwania:
f  test  firm  a  s  katalog  bip  chroniona  ok  str
1.jpeg 10.png 11.png 12.png 13.png 14.png 15.png 16.png 17.png 18.png 19.png 2.png 20.png 3.png 4.png 5.png 6.png 7.png 8.png 9.png
Kalendarz wydarzeń
31
stycznia
wtorek
Kliknij na wybraną datę