PL EN DE CZ

Turniej Piłki Nożnej i Zawody Strażackie

,,Sportowy weekend – aktywnie, rodzinnie, z tradycjami”

 

            W dniach 29 i 30 czerwca br. w naszej Gminie na Stadionie Miejskim w Baborowie odbyły się dwie imprezy sportowo – kulturalne, realizowane w ramach projektu ,,Sportowy weekend – aktywnie, rodzinnie, z tradycjami”. Działania  realizowane były w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 – 2013 ze środków Europejskiego Funduszu Rolnego.

Podczas uroczystego otwarcia imprezy sportowej zostały złożone podziękowania na ręce Pani Burmistrz Elżbiety Kielskiej oraz Pani Urszuli Tokarz – żony po zmarłym Stanisławie Tokarz, za promocję sportu i kultury fizycznej wśród dzieci, młodzieży i dorosłych.

            W pierwszym dniu projektu odbyły się Turnieje Piłki Nożnej:  na dużym boisku Turniej Seniorów o Puchar Burmistrza Gminy Baborów, na boisku bocznym Turniej Młodzików im. Stanisława Tokarza.  W Turnieju Seniorów zmagały się  4 Ludowe Kluby Sportowe z: Baborowa, Babic, Boguchwałowa i Rakowa. Sędziowali: Pan Henryk Wilczek oraz Pan Tomasz Andrzejak – serdecznie im za to dziękujemy. Drużyny rywalizowały zawzięcie i po ciężkich zmaganiach wyłonili się zwycięzcy:

Klasyfikacja końcowa Seniorów:

1 miejsce – LZS Sokół Boguchwałów

2 miejsce – LKS Górnik Babice

3 miejsce – Cukrownik Baborów

4 miejsce – LZS Piast Raków.

Królem strzelców został Marcin Gnot, a najlepszym bramkarzem Tomek Rybarski – obaj zawodnicy zostali odznaczeni.

Na bocznym boisku było kolorowo i gwarno, dzieci i ich rodzice wykazali ogromne zainteresowanie zawodami piłkarskimi; nawet przedszkolaki brały udział w turnieju. Dla wielu z nich ogromnym przeżyciem były pierwsze sportowe badanie lekarskie przeprowadzone przez Pana dr Zdzisława Siemianowskiego i przyznanie Karty Zawodnika Turnieju . Za swoje poświęcenie podczas wspaniałego meczu otrzymali słodycze i drobne upominki. Prawie każde sołectwo z naszej Gminy wyłoniło swoich reprezentantów, którymi byli zawodnicy przygotowywani przez Pana Bronisława Kanasa.

Klasyfikacja końcowa wśród Młodzików przedstawia się następująco:

1 miejsce – Baborów Ministranci

2 miejsce – Boguchwałów  

3 miejsce – Raków  

4 miejsce – Czerwonków  

5 miejsce – Dzielów

6 miejsce – Sułków  

7 miejsce – Baborów Debiutanci.

Królem strzelców został Kacper Kazimierczak, a najlepszym bramkarzem Piotr Osadnik – obaj zawodnicy zostali odznaczeni.

Wszystkie drużyny sportowe, biorące udział w turnieju otrzymały atrakcyjne nagrody: seniorzy komplet piłek meczowych, młodzi zawodnicy sportowe getry. Zwycięzcy zostali nagrodzeni  pucharami, medalami i dyplomami. Mecze przebiegły zgodnie z zasadami fair play; strudzeni zawodnicy bardzo chętnie skorzystali z pakietu regeneracyjnego i mogli posilić się gorącym bigosem, kiełbaską z grilla, pieczywem oraz napojami chłodzącymi. Uczestnicy projektu mogli zapoznać się z historią i  tradycjami piłki nożnej w Gminie Baborów podczas oglądania wystawy zdjęć z wielu turniejów piłkarskich z lat 2006-2010.

            W drugim dniu projektu w  niedzielę 30 czerwca odbyły się zawody sportowo -  pożarnicze, w których brało udział 18 sekcji Ochotniczych Straży Pożarnych z naszej gminy.

Po powitaniu zebranych na stadionie widzów oraz zaproszonych gości: Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. Wiesława Kopeckiego, sędziego głównego zawodów kpt. Waldemara Hołownia i przewodniczącego Rady Miejskiej  w Baborowie Pana Krystiana Dolipskiego, Pani Burmistrz dokonała otwarcia 24-tych już zawodów sportowo – pożarniczych o puchar Burmistrza Gminy Baborów. W zawodach uczestniczyły sekcje młodzieżowe żeńskie i męskie w wieku 12 – 16 lat oraz seniorki  i seniorzy OSP; żadnej sekcji do zawodów nie wystawiła jedynie OSP z Boguchwałowa. Gorący doping na trybunach stadionu mobilizował zawodników do zaciętej rywalizacji, a ukoronowaniem zawodów było wręczenie zwycięzcom pucharów, dyplomów i medali.

Obyczaje i tradycje związane z zawodami strażackimi przedstawili oldboye z Rakowa, którzy spektakularnie wjechali na stadion wynajętą z Krowiarek bryczką zaprzężoną w dwa konie, wywołując wielką euforię na trybunach; ich pokaz rozpoczęcia zawodów i walki                   o zwycięstwo wprowadził widzów w odległe czasy.

Na bocznym boisku można było podziwiać okazałe eksponaty wystawy sprzętu pożarniczego z dawnych lat przygotowane przez prezesa Zarządu OSP w Baborowie Pana Mariusza Jankowskiego.

Po ciężkich zmaganiach fizycznych podczas zawodów wszyscy uczestnicy udali się do swoich jednostek na gorący posiłek, którym była tradycyjna strażacka grochówka, pieczywo    i napoje chłodzące.

Wyniki osiągnięte przez poszczególne sekcje OSP:

 1. Młodzieżowe Drużyny Pożarnicze żeńskie (ćwiczenia bojowe):
 1. Dziećmarów                      - 39,25 sek.
 2. Raków                              - 47,40 sek.
 1. Młodzieżowe Drużyny Pożarnicze męskie (ćwiczenia bojowe):
 1. Księże Pole                       - 35,30 sek.
 2. Raków                              - 41,90 sek.
 3. Baborów                           - 42,00 sek.
 4. Dziećmarów                      - 43,50 sek.
 1. Seniorki: (sztafeta pożarnicza i ćwiczenia bojowe):
 1. Raków                              - 107,29 sek.
 2. Baborów                           - 107,80 sek.
 1. Seniorzy (sztafeta pożarnicza i ćwiczenia bojowe):
 1. Baborów                           - 96,54 sek.
 2. Raków                              - 97,48 sek.
 3. Babice                              - 98,87 sek.
 4. Księże Pole                       - 103,41 sek.
 5. Dziećmarów                      - 103,97 sek.
 6. Tłustomosty                       - 112,00 sek.
 7. Dzielów                             - 112,70 sek.
 8. Sucha Psina I                    - 113,96 sek.
 9. Sucha Psina II                   - 118,94 sek.

Na uwagę zasługuje fakt, że MDP z Księżego Pola wygrała zawody w swojej kategorii w czasie trzech kolejnych lat!!! Brawo chłopcy, brawo Mateusz Gnot – opiekun i trener sekcji.

Zakończeniem projektu  był występ zespołu artystycznego SECRET z Estrady Beskidzkiej, który zaprezentował piosenki polskie i włoskie z dawnych lat.

W ramach  projektu ,, Sportowy weekend -  aktywnie, rodzinnie, z tradycjami”  realizowanego z  Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 – 2013 ze środków Europejskiego Funduszu Rolnego został zakupiony sprzęt nagłaśniający, namiot oraz komplety ławostołów,  które służyły uczestnikom, zawodnikom oraz zaproszonym gościom podczas poszczególnych elementów imprezy. W dwudniowych zmaganiach sportowych brało udział ponad 350 zawodników wspieranych przez opiekunów, trenerów i  ich rodziny, co znakomicie wkomponowało się  w hasło projektu ,,Sportowy weekend -  aktywnie, rodzinnie, z tradycjami”. Całość przebiegła w miłej, przyjaznej i ciepłej atmosferze.

            Serdeczne podziękowania kieruję do Burmistrza Gminy Baborów Pani Elżbiety Kielskiej, pracowników  Gminnego Ośrodka  Kultury, Gminnej Biblioteki Publicznej, Urzędu Miejskiego w Baborowie oraz do Zarządu OSP w Baborowie i Gminnych Stowarzyszeń Sportowych. Wyrazy wdzięczności składam Panu Bronisławowi Kanasowi, Panu Władysławowi Janowiczowi i Panu Zbigniewowi Muda oraz wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji imprezy.   

 

 

 

 

 

 

                                                                                                                    Lidia Piecha

Szukaj na stronie
Tagi wyszukiwania:
chroniona  f  katalog  ok  firm  test  a  bip  str  s
1.jpeg10.jpeg11.jpeg12.jpeg13.jpeg14.jpeg2.jpeg3.jpeg4.jpeg5.jpeg6.jpeg7.jpeg8.jpeg9.jpeg
Kalendarz wydarzeń
17
lipca
środa
Kliknij na wybraną datę