PL EN DE CZ

Dożynki Gminne - Babice 5.09.2015

Już po raz trzeci gospodarzem Dożynek w Gminie Baborów jest jedno z 11 Sołectw. W tym roku gościliśmy w Babicach. Organizatorami tegorocznej edycji był tradycyjnie Gminny Ośrodek Kultury oraz Gmina Baborów. W przygotowanie wydarzenia zaangażowana była ogromna część babickiego społeczeństwa, z sołtysem Panią Wiolettą Linczewską na czele.

Święto plonów rozpoczęło przejście barwnego korowodu z zaprzęgami konnymi i gośćmi dożynkowymi na Mszę Św. dziękczynną do Kościoła Parafialnego p.w. św. Katarzyny Aleksandryjskiej. Mszę koncelebrował proboszcz parafii babickiej Rafał Bałamucki, wikariusz parafii baborowskiej Andrzej Gierczyk oraz ksiądz wicedziekan Dekanatu Kietrz Krzysztof Maciejak.

Na placu kościelnym po mszy delegacje poszczególnych sołectw oczekiwały na poświecenie przez kapłana  koron dożynkowych. W tym roku w Pokazie  Koron Żniwnych udział wzięły: Babice, Boguchwałów, Czerwonków, Dzielów, Dziećmarów, Księże Pole, Raków, Sucha Psina, Zespół Szkolno-Przedszkolny z Baborowa, każda korona  została nagrodzona. Firmy, które wsparły Pokaz Koron Dożynkowych to Firma Biochem z Kietrza, firma Agropoll z Baborowa, Bank Spółdzielczy z Baborowa oraz Firma Agroll z Dzielowa.

Po poświęceniu koron korowód ruszył na plac RSP w Babicach gdzie odbywały się  kolejne uroczystości dożynkowe.

Starostami tegorocznego święta plonów byli Pan Witold Konik i Pani Anna Konik, zgodnie z tradycją przekazali chleb upieczony z mąki z tegorocznych zbiorów Pani Burmistrz Gminy Baborów Elżbiecie Kielskiej. W oficjalnej części uroczystości brał udział Wicewojewoda Opolski Antoni Jastrzembski, który wraz z Panią Burmistrz przekazał honorowe odznaki „Zasłużony dla rolnictwa” wybranym gospodarzom: Panu Franciszkowi Wierzbickiemu z Dzielowa, Pani Annie Rydzik z Czerwonkowa, Panu Krzysztofowi Śliwka z Babic, Panu Zbigniewowi Burzyńskiemu z Babic oraz Panu Stanisławowi Kościuk z Babic.

Gminne Święto plonów zostało uświetnione bogatym blokiem artystycznym, w którym zaprezentowały się: Zespół Pieśni i Tańca Nysa,  grupy dzieci i młodzieży z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego z Baborowa z nauczycielkami: Eweliną Szwec, Bożeną Korzeniowską, Reginą Tybinka, Edytą Jonek, Bożeną Lenartowicz oraz Iwoną Nowak, chór Margaretki. Gwiazdami tegorocznych dożynek był przesympatyczny Kabaret Masztalscy i zespół Biesiada Polska.

Rozstrzygnięty został konkurs na Najpiękniejszą Posesję Dożynkową w Babicach: I miejsce zajął Jan Adaszyński, II Krzysztof Śliwka, III Jan Konik, IV Stanisław Konik, V Radosław Walicki, w konkursie udział wzięły posesje należące do Mariusza Bal, Jana Ratowskiego, Witolda Konik, Adama Dańków, Elżbiety Popów, Marka Hauptman, Wilhelma Cymbaluk.

Nagrody za konkurs posesji ufundowały firmy: ZUK z Baborowa, Elektrodent z Dziećmarowa, Mak-Ro z Baborowa, Spółdzielnia Mleczarska z Głubczyc, Mleczarnia Turek z Głubczyc.

Na przybyłych gości czekały również inne atrakcje: bogata gastronomia, swojskie, pyszne ciasta upieczone przez gospodynie z Babic, dla dzieciaków Strefa Malucha, gdzie odbył się konkurs plastyczny z nagrodami o tematyce dożynkowej, dmuchańce i zabawki dla dzieci, stoisko z miodami oraz punkt informacyjny LGD.

 

 

Szukaj na stronie
Tagi wyszukiwania:
test  bip  chroniona  katalog  f  s  a  str  ok  firm
1.jpeg10.jpeg11.jpeg12.jpeg13.jpeg14.jpeg2.jpeg3.jpeg4.jpeg5.jpeg6.jpeg7.jpeg8.jpeg9.jpeg
Kalendarz wydarzeń
17
lipca
środa
Kliknij na wybraną datę